מזון מהלב, החופש לאכול

המילה "לבחור" יכולה לעורר אצל הרבה אנשים דחייה או רתיעה, לעומת כאלו, שדוקא כשיתבקשו לבחור, ידעו בדיוק מה הם רוצים ויכולת הבחירה תיתן להם ביטחון.

בחיים אנו ניצבים כל הזמן מול בחירות (לא רק כאלה מדיניות, לממשלה), אלא בחירות יומיומיות, סדרי עדיפויות, שלמעשה מכתיבות לנו איך יראה ואיך יתנהל היום שלנו, ואפילו מכתיבות איך תיראה הסביבה הכוללת שבה אנו חיים. לבחירות שלנו נכנסים המון שיקולים שלאו דוקא קשורים אלינו, היות ואנחנו טיפוסים חברתיים, אך עדיין קיימות הרבה בחירות קטנות, שאנו מחליטים עליהן והשיקולים הם לגמרי אישיים. עלינו רק לשים לב לבחירות האלה, ולא "להתנהג על אוטומט", מכורך ההרגלים והתבניות שלנו.

איזו בחירה שייכת אך ורק לנו, כבעלי דעת עצמאיים? לרוב אחת מהן זו הבחירה מה נכנס אלינו לפה, איזה מזון נאכל. ואף לפני כן – מה נכנס אלינו לעגלה של הסופר, ועל מה נשלם ממיטב כספינו בסוף הקנייה. ואפילו לזה יש שלב מקדים – מה נכניס לרשימת הקניות שלנו ועל מה נוותר. ואם ניקח עוד צעד אחד אחורה – איפה הפוקוס שלנו מבחינת תזונה ובריאות? מה סדר העדיפויות שלנו כמזיני המשפחה וכמזינים את עצמנו? איך אנחנו תופסים את עצמנו מבחינת מה מגיע לנו לקבל? במה מגיע לנו להזין את עצמנו?

אלו שאלות שאינן פשוטות, וצריך ללמוד את עצמנו וללמד את עצמנו לחשוב קצת שונה, "לצאת מהקופסא", להעשיר את הידע בתחום התזונה והבריאות. צריך להתחיל לאלץ את הבחירה מנקודה מסויימת. למה לאלץ? כי בחירה אינה מובנת מאיליה, והיא בכל זאת תלויה בהרבה גורמים, וביניהם גם הדפוסים הקבועים שלנו, שלפעמים כדאי "לרענן" אותם ולשנות כדי שיהיה לנו ולסביבתנו יותר טוב.

הסתבכתם? גם אני, לרגע.

ממה להתחיל? זה יותר פשוט ממה שאתם חושבים. לשים לב במשך שבועיים לרשימת הקניות שלכם (ומי שלא עורך אחת, כדאי לו להתחיל לעשות כן). לשמור אותה, ואחרי שבועיים להתבונן: מה אכלנו ממה שקנינו? מה נזרק לפח? מה השפיע עלי כששהיתי בסופר או במכולת השכונתית? והכי חשוב – מה אני יכול לשנות בקניה הבאה שלי? במה לבחור שונה?

זוהי התחלה. "לשמן את גלגלי המחשבה" בנושא האוכל שלנו, יוביל אותנו בסופו של דבר לשינוי בר קיימא בכל מה שנבחר להזין את עצמנו בו.

אז במה תבחרו שונה בעוד שבועיים?

בהצלחה!

.